ריהוט מעץ מלא – איכות שנשמרת לאורך זמן

מהם רהיטים מעץ מלא?

בכל בית ישנם רהיטים שונים העשויים מעץ, אך לא כל רהיט שכזה עשוי מעץ מלא. למעשה, חלק גדול מהרהיטים שמכונים רהיטי עץ אינם מורכבים מחתיכות עץ שלמות וטבעיות אלא מיוצרים באופן תעשייתי ומורכבים משבבים, סיבים, נסורת ומחלקיקי עץ מעובדים אחרים ואף מתחליפי עץ. בין החומרים המשמשים בתעשייה זו ניתן למנות את הסיבית, ה MDF לוחות הסנדוויץ', וכן את הפורניר- שהינו ציפוי עץ דק שמטרתו לשוות לרהיט מראה של עץ מלא, אך הוא למעשה ציפוי דק שעוביו כ 1 מ"מ, אשר מודבק על לוחות עץ מעובדים שאיכותם פחותה משמעותית מאשר לוחות וריהוט מעץ מלא.

לעומת החומרים הללו, רהיט העשוי מעץ מלא הינו רהיט אשר חומר הגלם שלו הוא עץ טבעי שעובד במלואו לכדי לוח או קרש שלם. ללא שימוש כאמור בסיבים, שבבים מודבקים ובדומיהם. ישנם סוגים נפוצים של עצים אשר משמשים כחומר גלם לבניית רהיטים ובהם עץ האלון, האורן, הדובדבן, הטיק, הפרובה ועוד. כאשר לכל סוג יש את התכונות והמאפיינים הייחודיים שלו, כמו למשל צבע או דרגות רכות וקשיחות משתנות.

ישנם מספר יתרונות בולטים לרהיטים העשויים מעץ מלא לעומת רהיטי עץ אחרים ובהם.

יתרון האיכות

עץ מלא הוא חומר גלם עמיד ואיכותי מאוד אשר עשוי בקלות להישמר בצורה מיטבית לאורך שנים ארוכות. כאשר בדרך כלל עץ כבד מצביע על סיביו הצפופים והחזקים אשר מעידים על איכותו- כמו עץ הפרובה שגדל בברזיל ושימש, לפני שהפך למוגן לפני כ 150 שנה, לבניית חוות ומבנים רבים ברחבי ברזיל. מעבר לצפיפותו וחוזקו, עץ הפרובה מאופיין במרירות אשר מסייעת לדחות מזיקים ותורמת לעמידות רבת שנים גם בתנאי מזג אוויר קשים, ובסביבת מזיקים רבים.
בהמשך לכך יש לציין כי רהיטים מעץ מלא קלים לניקוי ולתיקון במידת הצורך.

יתרון הבריאות

בתהליך הייצור של לוחות העץ המלא לא מעורבים דבקים וחומרים כימיים שונים אשר עלולים להזיק לבריאות כפי שקיימים בתהליך הייצור של לוחות העץ המעובדים. כמו כן, מוצרי העץ המתועשים כדוגמת לוחות הסנדוויץ' והסיבית עלולים לפלוט חומר שנקרא פורמלדהיד – אשר עלול להגביר את הסיכון להיווצרות של מחלות ובעיות בריאותיות שונות.

יתרון האסתטיקה

ישנם המון רהיטים מצודדים, אך אין ספק שרהיטים העשויים מעץ מלא מרשימים מאוד ובעלי ערך מוסף גם מבחינה אסתטית. העץ המלא קרוב למקור הטבעי , והוא מאופיין בכך שהוא יוצר אווירה טבעית, נעימה וחמה. הרהיטים העשויים מחומר גלם מסייעים למעשה להכניס מעט מן הטבע לבית, בצורה ייחודית.

שידה יחודית מעץ

מסורת ייצור רהיטים מעץ מלא בברזיל

בטרם העידן התעשייתי, פריטי ריהוט מעץ מלא יוצרו בעבודת יד ובאמצעים מסורתיים על ידי בעלי מקצוע שזו הייתה אומנותם. אך גם כיום חלק ממסורות עבודת היד נשתמרו, ובאזורים שונים בעולם עדיין מייצרים רהיטים מעץ מלא בעבודת נגרות מסורתית. בברזיל למשל אמנים מקומיים משתמשים בין היתר בעץ חזק ועמיד שנקרא פרובה "Peruba" אשר מתאים מאוד לייצור רהיטים.

עץ הפרובה שימש לבנייה של בתים וחוות בברזיל, ועם השנים כאשר אותן חוות פורקו נעשה שימוש חוזר ואקולוגי בעצים הללו, והם משמשים כיום כחומר גלם לייצור של רהיטים מרהיבים. על חלק מן הרהיטים נותר הצבע האותנטי של חוות קני הסוכר והקפה שבברזיל, וחלקם בעלי מראה טבעי וגולמי. כל רהיט שיוצר בעבודת יד נושא בחובו סיפור ייחודי, ואף רהיט אינו דומה למשנהו. כמו כן, ייחודו של העץ הטבעי והמלא הוא שניתן לשייף את שכבתו החיצונית, ובצורה זו בעצם ניתן לחדש את מראהו של העץ ושל הרהיטים.

חומר הגלם הינו עץ טבעי אך הרהיטים אשר מיוצרים מעץ הפרובה מיוצרים הן בסגנון קלאסי והן בסגנון מודרני יותר. כפי שניתן לראות למשל בדוגמאות הבאות: בצד אחד ניצב ארון ויטרינה מעץ מלא וממוחזר בעל גוון טבעי ובסגנון קלאסי, ובצדו השני ספרייה העשויה מאותו חומר גלם אך בעלת איפיון מודרני יותר.

האדריכלית ומעצבת הפנים חני נאור מציינת כי: "רהיטים מעץ מלא מהווים אלמנט פונקציונלי ועיצובי כאחד. מלבד טיבם ואיכותם הגבוהה של הרהיטים, הם מוסיפים אותנטיות גולמית וטבעית אשר יוצרת אווירה חמימה ומיוחדת. כיום משלבים רהיטים מעץ מלא בחללים שונים בבית. החל מפינות אוכל, סלונים ופריטי ריהוט בחדרי השינה, ועד ליצירה של מטבחים שלמים אשר עשויים מעץ מלא".

לסיכום.

ריהוט העשוי מעץ מלא הוא אם כן שם כולל לעולם שלם, שבו מגוון רחב של סוגי עצים ושל סגנונות עיצוב שונים. נוכחנו לדעת כי לרהיטים מעץ מלא ישנם יתרונות רבים הנוגעים לאיכות ולאסתטיקה של הרהיטים, ולא פחות חשוב גם למרכיב הבריאותי שבהם. זאת לעומת רהיטים המיוצרים באופן תעשייתי.

בהמשך לכך, כאשר רוכשים רהיט מעץ מלא חשוב לדעת האם כולו או רק חלקו עשוי מעץ מלא, וכן חשוב לשאול מהו סוג העץ ממנו הרהיט מיוצר, כיוון שישנם סוגי עצים טבעיים אשר נחשבים עמידים ואיכותיים יותר, כמו עץ הפרובה למשל.


לעצות נוספות בנושא אתם מוזמנים לפנות אל המומחים לריהוט מעץ מלא של פאו ברזיל, שם תוכלו אף ליהנות מהשירות הייחודי שניתן בגלריה- התאמה של פריטי ריהוט מעץ מלא בביתכם ללא שום התחייבות….

שלוש דרכים יצירתיות לשילוב של ריהוט כפרי בבית

בעולם המודרני, בו אנשים גרים בעיקר בסביבה עירונית צפופה וסואנת, ישנה לא פעם כמיהה לשוב ולחיות באווירה כפרית יותר, הקרובה לטבע. דרך מצוינת ופשוטה יחסית שבה ניתן לחוש באווירה שכזו, גם בבית אשר נמצא בסביבה עירונית, היא באמצעות שילוב יצירתי של ריהוט כפרי. ישנן לא מעט דרכים שבהן ניתן לשלב ריהוט כפרי בבית בצורה מוצלחת, החל מעיצוב חללים שלמים בסגנון זה ועד לשילוב של פינה כפרית או ריהוט אחד בחלל. להלן מספר טיפים אשר מסבירים ומדגימים כיצד ניתן לשלב ריהוט כפרי בבית בצורה נכונה ויצירתית אשר תשדרג את חלל החדר ותעניק לו נגיעה כפרית חמה וטבעית.

המשך לקרוא

מה לבדוק לפני רכישת רהיט כפרי?

כדי ליהנות מאווירה חמה וטבעית בבית לא חייבים לעבור לכפר אלא ניתן לרכוש רהיטים כפריים איכותיים המעניקים אווירה ייחודית, נעימה ומרגיעה. ריהוט כפרי מיוצר לרוב מעץ מלא ועמיד או מעצים ממוחזרים, הסגנון הכפרי מספק אווירה אותנטית לדיירים ומקרב את הטבע לסביבת המגורים. עם זאת, לפני שממהרים לרכוש רהיט כפרי יש לתת דגש על מספר פרמטרים חשובים כמו עיצוב הרהיט, התאמה לאורח וסגנון החיים, התאמת הרהיט הכפרי לשאר פריטי הריהוט בבית ולסגנון העיצובי של הדירה, אותנטיות הרהיט, שימושיות, עמידות, איכות העץ ומחיר. המשך לקרוא

למה לבחור בריהוט כפרי?

בפעם האחרונה שהחלטתי לעצב מחדש את הבית שלי (למעשה, כמו תמיד, אני החלטתי להסכים להחלטתה של אשתי היקרה…) חשבתי מיד על משהו טכנולוגי, מודרני, מתקדם עם ריהוט עור מהודר וארונות כאלה מינימליסטיים כמו שרואים בסרטים ובסדרות החדשות, אך, להפתעתי, הנפש הקלאסית והרומנטית של אשתי בחרה בדרך אחרת, בדרך של ריהוט כפרי.
המשך לקרוא

הריהוט והתחושה – הכי טבעי בבית

הוא משדר ביטחון, חום והגנה. הוא מניב פרות מחיים ומרעננים ומספק צל כשחם ומשענת להניח עליה את הכתף ואת הראש כשרוצים קצת לנוח. מענפיו הבעירו אבותינו את האש ומגזעו יצרו ספינות, בתים ומכונות שהביאו להתקדמות האנושית מתקופת האבן והמערות ועד לשליחת חלליות למאדים. העץ תמיד היה נדיב כלפינו ותמיד סיפק לנו חומרי גלם מעולים ומשובחים לכל מטרה, גם למטרת עיצוב רהיטים ופרטי נוי לבית ולחצר. המשך לקרוא